Eaton CE15AN2CB
SKU: CS4838310MPN: CE15AN2CBUPC/EAN: 782113777825
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 440-480 Vac, 50-60 Hz, 7A, Frame A, 45mm, 50-60 Hz, Steel mounting plate, Two-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 440-480 Vac, 50-60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838310 |
|---|---|
| MPN | CE15AN2CB |
| UPC/EAN | 782113777825 |


