Eaton CE15ANS2EB
SKU: CS4838297MPN: CE15ANS2EBUPC/EAN: 782116125814
Eaton XT IEC contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 7A, 208 Vac, 60 Hz, 7A, Frame A, 45mm, 60 Hz, Steel mounting plate, Two-pole, Non-reversing, No overload relay, Freedom, Contactor
Attributes
| Amperage Rating | 7A |
| Coil Voltage | 208 Vac, 60 Hz |
| Continuous Ampere Rating | 7 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Method | Steel mounting plate |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Relay | No overload relay |
| Series | Freedom |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4838297 |
|---|---|
| MPN | CE15ANS2EB |
| UPC/EAN | 782116125814 |

