Eaton CB4033T120480KGA
SKU: CS4837821MPN: CB4033T120480KGAAlternate Part #: PC403TKG4AUPC/EAN: 782116949809
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$29,141.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,Interlock, BFD with three on lights (does not trip),4000A,120V,Top feed,Ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 4000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | Ground fault with control power transformer |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock, BFD with three normally on lights (does not trip) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837821 |
|---|---|
| MPN | CB4033T120480KGA |
| Alternate Part # | PC403TKG4A |
| UPC/EAN | 782116949809 |
