Eaton CB4033T120480KA
SKU: CS4837817MPN: CB4033T120480KAAlternate Part #: PC403TK-A1N.OFFUPC/EAN: 782116949922
Eaton pringle bolted pressure contact switch

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,Interlock, BFD with three on lights (does not trip),4000A,120V,Top feed,No ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 4000A |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock, BFD with three normally on lights (does not trip) |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4837817 |
|---|---|
| MPN | CB4033T120480KA |
| Alternate Part # | PC403TK-A1N.OFF |
| UPC/EAN | 782116949922 |
