Eaton CB4033T120480AX7
SKU: CS4837792MPN: CB4033T120480AX7Alternate Part #: PC403TAX7UPC/EAN: 782116950287
Eaton pringle bolted pressure contact switch
$25,476.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Pringle Bolted Pressure Contact Switch, CBC - Electrical Trip UL Listed, 4000A, 480V, Three-pole, Three-wire, 120V, No ground fault, 2NO/2NC, Top, BFD with three normally ON lights
Attributes
| Amperage Rating | 4000A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Ground | No ground fault |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Special Features | BFD with three normally ON lights |
| Type | CBC - Electrical Trip UL Listed Contact Switch |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4837792 |
|---|---|
| MPN | CB4033T120480AX7 |
| Alternate Part # | PC403TAX7 |
| UPC/EAN | 782116950287 |
