Eaton CB1622T110DC6005
SKU: CS4837117MPN: CB1622T110DC6005Alternate Part #: P76175UPC/EAN: 786685101361
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$7,789.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,1600A,1NO-1NC,110Vdc,Top feed,No ground fault,600V,Two-pole,Two-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Control Voltage | 110 Vdc |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Number Of Wires | 2 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 600 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4837117 |
|---|---|
| MPN | CB1622T110DC6005 |
| Alternate Part # | P76175 |
| UPC/EAN | 786685101361 |
