Eaton CB1633T1204805
SKU: CS4837275MPN: CB1633T1204805Alternate Part #: PC163T5UPC/EAN: 782116898800
Eaton pringle bolted pressure contact switch

$11,144.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure contact switch,1600A,1NO-1NC,120V,Top feed,No ground fault,480V,Three-pole,Three-wire,Fusible
Attributes
| Amperage Rating | 1600A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Control Voltage | 120 V |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Top feed |
| Ground | No ground fault |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Electrical trip with charge-before-close mechanism |
| System Voltage | 480 V |
| Type | Pringle bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4837275 |
|---|---|
| MPN | CB1633T1204805 |
| Alternate Part # | PC163T5 |
| UPC/EAN | 782116898800 |
