Eaton B48M28F3316Q
SKU: CS4836714MPN: B48M28F3316QAlternate Part #: B48M28F4516M01UPC/EAN: 786680326547
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$44,131.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 1, 60 Hz, 115°C Rise/220°C, 300 kVA, K-9, Electrostatic shield, Floor, Three-phase, 480 Delta V, 208Y/120 Vac, NEMA ST-20, DOE 2016, Q series
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 1 |
| Frame | GPE |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Material | Aluminum windings |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | FAH |
| Weathershield | RH6 |
Specifications
| SKU | CS4836714 |
|---|---|
| MPN | B48M28F3316Q |
| Alternate Part # | B48M28F4516M01 |
| UPC/EAN | 786680326547 |
