Eaton B48M22F2216CS
SKU: CS4836679MPN: B48M22F2216CSAlternate Part #: B22DA034UPC/EAN: 786680242441
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$64,280.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FRFloor, 60 Hz, 220C, 225 kVA, Three-Phase, 480 DELTA to 240 DELTA 120V LIGHTING TAP (PH B), 115 C rise, CU Shield, DOE 2016, WS62, 284B, K9
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | Floor |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Copper electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 240 V delta, 120 V Midtap |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 284B |
Specifications
| SKU | CS4836679 |
|---|---|
| MPN | B48M22F2216CS |
| Alternate Part # | B22DA034 |
| UPC/EAN | 786680242441 |

