Eaton B48D28F2216
SKU: CS4836671MPN: B48D28F2216Alternate Part #: B22DA032UPC/EAN: 786680242878
Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer

$30,273.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Eaton K-Factor nonlinear ventilated transformer, Aluminum windings, NEMA 2, FRFloor, 60 Hz, 220C, 225 kVA, Three-Phase, 480 DELTA to 208Y/120, 115 C rise, Shielded, DOE 2016, WS62, 305K, K9
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | Floor |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 225 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 9 |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 2 at -2.5% |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Energy-efficient ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 225 kVA |
| Weathershield | WS62 |
| Wiring Connection | 305K |
Specifications
| SKU | CS4836671 |
|---|---|
| MPN | B48D28F2216 |
| Alternate Part # | B22DA032 |
| UPC/EAN | 786680242878 |

