Eaton BKLGE500T
SKU: CS4833839MPN: BKLGE500TUPC/EAN: 786687010814
Eaton Pow-R-Stock main breaker kit

Contact us for pricing and availability
Product Details
MAIN BKR KIT 480V MAX 1 OR 3PH 500A LG TOP MOUNTING
Attributes
| Amperage Rating | 500A |
| Application | Commercial construction |
| Bus Material | Copper |
| Bus Rating | 600 AMP |
| Bus Rating Uom | AMP |
| Circuit Breaker Rating | 500 |
| Circuit Breaker Type | LG |
| Feed Type | Top |
| Indicators | Local |
| Interrupt Rating | 35 kAIC |
| Mounting | Top |
| Nominal Frequency | 50 HTZ |
| Nominal Frequency Uom | HTZ |
| Number Of Conductors | 1 per phase |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operating Temperature | 40°C |
| Operator | Manual |
| Phase | Single-phase, three-phase |
| Primary Voltage | 277Y/480 V |
| Series | C |
| Short Circuit Rating | 35 |
| Short Circuit Rating Uom | AMP |
| Trip Rating | 500 |
| Type | Breaker Kit |
| Voltage Max | 600 |
| Voltage Max Uom | HTZ |
| Voltage Rating | 277 V, 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #4 AWG-350 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4833839 |
|---|---|
| MPN | BKLGE500T |
| UPC/EAN | 786687010814 |

