Eaton BKHFD110T
SKU: CS4833796MPN: BKHFD110TUPC/EAN: 786687010791
Eaton Pow-R-Stock main breaker kit

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Pow-R-Stock series Main breaker kit, 480V Max 1 OR 3PH 110A HFD Top Mounting
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Bus Material | Copper |
| Bus Rating | 600 AMP |
| Bus Rating Uom | AMP |
| Circuit Breaker Rating | 110 |
| Feed Type | Top |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operating Temperature | 40°C |
| Phase | Single-phase, three-phase |
| Series | C |
| Short Circuit Rating | 35 |
| Short Circuit Rating Uom | AMP |
| Special Features | Kit |
| Trip Rating | 110 A |
| Type | Kit |
| Voltage Max | 600 |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 277 V, 480 V |
| Voltage Rating Uom | HTZ |
| Wire Size | #4-4/0 AWG |
Specifications
| SKU | CS4833796 |
|---|---|
| MPN | BKHFD110T |
| UPC/EAN | 786687010791 |



