Eaton BAB2020HS
SKU: CS4833153MPN: BAB2020HSUPC/EAN: 782114796818
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$934.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Two-pole, 120V, 208V, 240V shunt trip, 20A, 10 kAIC, 240V, Non-Interchangeable, Bolt-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 120V, 208V, 240V shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4833153 |
|---|---|
| MPN | BAB2020HS |
| UPC/EAN | 782114796818 |










