Eaton A30SNE45TX5E045
SKU: CS4832986MPN: A30SNE45TX5E045UPC/EAN: 786685522951
Eaton definite purpose starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Separate ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 45 A, 24 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A |