Eaton A30SNE45DX5E045
SKU: CS4832983MPN: A30SNE45DX5E045UPC/EAN: 786685522654
Eaton definite purpose starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Separate ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 45 A, 550/600 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 550-600 V, 50/50 Hz |
| Coil | 550/600 V |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832983 |
|---|---|
| MPN | A30SNE45DX5E045 |
| UPC/EAN | 786685522654 |
