Eaton A30SNE45BX5E020
SKU: CS4832976MPN: A30SNE45BX5E020UPC/EAN: 786685522913
Eaton definite purpose starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Separate ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 45 A, 208/240 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 208-240 V, 50/60 Hz |
| Coil | 208/240 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Separate control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832976 |
|---|---|
| MPN | A30SNE45BX5E020 |
| UPC/EAN | 786685522913 |
