Eaton A30CNF40BX5E045
SKU: CS4832896MPN: A30CNF40BX5E045Alternate Part #: 3-2631-3503AUPC/EAN: 786685931548
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/ quick connect terms, 40 A, 208/240 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 208-240 V |
| Coil | 208/240 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 40 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | SEL class Std. C440 OLR SEL reset |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs with quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832896 |
|---|---|
| MPN | A30CNF40BX5E045 |
| Alternate Part # | 3-2631-3503A |
| UPC/EAN | 786685931548 |
