Eaton A30CRF45CX5E045
SKU: CS4832910MPN: A30CRF45CX5E045Alternate Part #: 3-2631-4125AUPC/EAN: 786676030519
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open with DIN rail mount adapter, Lugs with quick connect terms, 45 A, 440/480 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 440-480 V, 50/60 Hz |
| Coil | 440/480 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 45 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs with quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832910 |
|---|---|
| MPN | A30CRF45CX5E045 |
| Alternate Part # | 3-2631-4125A |
| UPC/EAN | 786676030519 |
