Eaton A30CRE25CA5E020
SKU: CS4832902MPN: A30CRE25CA5E020Alternate Part #: 3-2631-4425AUPC/EAN: 786685987217
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ DIN rail mount adapter, Lugs w/o quick connect terms, 25 A, 440/480 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 440-480 V, 50/60 Hz |
| Coil | 440/480 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 25 A |
| Enclosure | Open with DIN rail mounting adapter |
| Inductive Full Load | 25 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832902 |
|---|---|
| MPN | A30CRE25CA5E020 |
| Alternate Part # | 3-2631-4425A |
| UPC/EAN | 786685987217 |
