Eaton A30CNE45LA5E045
SKU: CS4832866MPN: A30CNE45LA5E045UPC/EAN: 786685471204
Eaton definite purpose starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 45 A, 380/415 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 380-415 V, 50 Hz |
| Coil | 380/415 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 45 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 45 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832866 |
|---|---|
| MPN | A30CNE45LA5E045 |
| UPC/EAN | 786685471204 |
