Eaton A30CNE40LX5E045
SKU: CS4832833MPN: A30CNE40LX5E045Alternate Part #: 3-2631-2311AUPC/EAN: 786685470900
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 40 A, 380/415 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 9-45 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 380-415 V, 50 Hz |
| Coil | 380/415 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 40 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 9-45 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Lugs without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832833 |
|---|---|
| MPN | A30CNE40LX5E045 |
| Alternate Part # | 3-2631-2311A |
| UPC/EAN | 786685470900 |
