Eaton A30CNE40TX5E005
SKU: CS4832837MPN: A30CNE40TX5E005Alternate Part #: 3-2631-1915AUPC/EAN: 786685470672
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Lugs w/o quick connect terms, 40 A, 24 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 1-5 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 24 V, 50/60 Hz |
| Coil | 24 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 40 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 40 A |