Eaton A30CNC30LX5E020
SKU: CS4832784MPN: A30CNC30LX5E020Alternate Part #: 3-2631-0911AUPC/EAN: 786685470306
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 380/415 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 380-415 V, 50 Hz |
| Coil | 380/415 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | SEL class Std. C440 OLR SEL reset |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832784 |
|---|---|
| MPN | A30CNC30LX5E020 |
| Alternate Part # | 3-2631-0911A |
| UPC/EAN | 786685470306 |
