Eaton A30CNC30BX5E005
SKU: CS4832765MPN: A30CNC30BX5E005Alternate Part #: 3-2631-0703AUPC/EAN: 786685470153
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 208/240 V coil, No side aux contacts, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 1-5 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 208-240 V, 50/60 Hz |
| Coil | 208/240 Vac |
| Contact Configuration | No side mounting auxiliary contacts |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 1-5 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832765 |
|---|---|
| MPN | A30CNC30BX5E005 |
| Alternate Part # | 3-2631-0703A |
| UPC/EAN | 786685470153 |
