Eaton A30CNC30BA5E020
SKU: CS4832763MPN: A30CNC30BA5E020Alternate Part #: 3-2631-0803AUPC/EAN: 786685470214
Eaton definite purpose starter





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose 3-phase starter, Non-reversing, Common ctrl, Open w/ metal mounting plate, Pressure plate w/o quick connect terms, 30 A, 208/240 V coil, 1NO pressure plate, Std. C440 OLR SEL reset, SEL class, 4-20 A overload
Attributes
| Amperage Rating | 208-240 V, 50/60 Hz |
| Coil | 208/240 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO pressure plate |
| Control Characteristics | Common control |
| Current Range | 30 A |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Starter |
| Olr Model Designation | Std. C440 OLR SEL reset SEL class |
| Overload Range | 4-20 A |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Pressure plate without quick connect terms |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4832763 |
|---|---|
| MPN | A30CNC30BA5E020 |
| Alternate Part # | 3-2631-0803A |
| UPC/EAN | 786685470214 |
