Eaton B25CGC30B
SKU: CS4834991MPN: B25CGC30BAlternate Part #: 3-4232-0039AUPC/EAN: 782113883984
Eaton definite purpose starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 575 V, 30 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 30 A IFL, 2 poles, Single-phase, B25, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 30 A IFL |