Square D XVUC43
SKU: CS4814179MPN: XVUC43
Modular tower light, Harmony XVU, illuminated LED units, green, 60mm, blinking, IP65, 24V AC DC

Contact us for pricing and availability
Product Details
Modular Tower Light- 60mm Illuminated LED Unit- Signaling Type: Blinking Green- Degree of Protection: IP65- Rated Supply Voltage: 24 VAC/DC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Assembly Style | customer assembly, up to 5 units# #up to 4 units with buzzer |
| Beacon Or Indicator Bank Unit Type | LED unit |
| Component Name | XVU |
| Device Application | machine tools# #packaging machine# #automotive |
| Maximum Power Dissipation In W | 1.2 W |
| Mounting Diameter | 60 mm |
| Product Certifications | UL# #CSA# #CE |
| Product Or Component Type | modular tower light |
| Range Of Product | Harmony XVU |
| Signalling Type | blinking |
| Signalling Type 1 | blinking |
Specifications
| SKU | CS4814179 |
|---|---|
| MPN | XVUC43 |











