Square D XVUC25
SKU: CS4814178MPN: XVUC25
Modular tower light, Harmony XVU, illuminated LED units, orange, 60mm, steady, IP65, 24V AC DC




$48.45
UnitAvailable on backorder
Product Details
60 mm Illuminated LED Unit - Steady - Orange - IP65 - 24 V AC/DC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Assembly Style | customer assembly, up to 5 units# #up to 4 units with buzzer |
| Beacon Or Indicator Bank Unit Type | LED unit |
| Component Name | XVU |
| Device Application | packaging machine# #machine tools# #automotive |
| Maximum Power Dissipation In W | 2 W |
| Mounting Diameter | 60 mm |
| Product Certifications | CSA# #UL# #CE |
| Product Or Component Type | modular tower light |
| Range Of Product | Harmony XVU |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
Specifications
| SKU | CS4814178 |
|---|---|
| MPN | XVUC25 |











