Square D ATV212WU30N4C
SKU: CS4810670MPN: ATV212WU30N4C
variable speed drive ATV212 - 3kW - 480V - 3ph - EMC class C1 - IP55

Contact us for pricing and availability
Product Details
ATV212 Variable speed drive, 3kW, 480V, 3ph, EMC class C1, IP55
Attributes
| Acceleration And Deceleration Ramps | linear adjustable separately from 0.01 to 3200 s# #automatic based on the load |
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Analogue Input Number | 2.0000 |
| Analogue Output Number | 1.0000 |
| Assembly Style | with heat sink |
| Asynchronous Motor Control Profile | voltage/frequency ratio - Energy Saving, quadratic U/f# #voltage/frequency ratio, 5 points# #voltage/frequency ratio, automatic IR compensation (U/f + automatic Uo)# #flux vector control without sensor, standard# #voltage/frequency ratio, 2 points |
| Braking To Standstill | by DC injection |
| Communication Port Protocol | METASYS N2# #Modbus# #LonWorks# #APOGEE FLN# #BACnet |
| Communication Service | time out setting from 0.1 to 100 s# #read holding registers (03) 2 words maximum# #read device identification (43)# #write multiple registers (16) 2 words maximum# #monitoring inhibitable# #write single register (06) |
| Connector Type | 1 RJ45# #1 open style |
| Data Format | 8 bits, 1 stop, odd even or no configurable parity |
| Device Short Name | ATV212 |
| Discrete Output Number | 2.0000 |
| Emc Filter | Class C1 EMC filter integrated |
| Isolation | electrical between power and control |
| Marking | CE |
| Motor Slip Compensation | not available in voltage/frequency ratio motor control# #adjustable# #automatic whatever the load |
| Network Frequency | 47.5…63 Hz |
| Network Number Of Phases | 3 phases |
| Nominal Switching Frequency | 12 kHz |
| Number Of Addresses | 1-247 |
| Operating Position | vertical ± 10 degree |
| Output Voltage | <= power supply voltage |
| Physical Interface | 2-wire RS 485 |
| Product Certifications | C-Tick# #UL# #NOM 117# #CSA |
| Product Destination | asynchronous motors |
| Product Or Component Type | variable speed drive |
| Product Specific Application | pumps and fans in HVAC |
| Prospective Line Isc | 5 kA |
| Range Of Product | Altivar 212 |
| Regulation Loop | adjustable PI regulator |
| Specific Application | HVAC |
| Speed Drive Output Frequency | 0.5-200 Hz |
| Standards | IEC 61800-3 environments 1 category C3# #EN 61800-3 category C1# #EN 61800-3# #IEC 61800-3# #IEC 61800-3 environments 1 category C1# #EN 61800-3 environments 2 category C3# #EN 61800-3 environments 1 category C3# #EN 55011 group 1 class B# #IEC 61800-3 ca |
| Supply Voltage Limits | 323-528 V |
| Torque Accuracy | ± 15 % |
| Transmission Frame | RTU |
| Transmission Rate | 9600 bps or 19200 bps |
| Type Of Polarization | no impedance |
Specifications
| SKU | CS4810670 |
|---|---|
| MPN | ATV212WU30N4C |







