Square D ATV12H018F1
variable speed drive, Altivar 12, 0.18kW, 0.25hp, 100 to 120V, 1 phase

Product Details
This Altivar 12 variable speed drive can feed single phase asynchronous motors. It works at a rated power up to 0.18kW / 0.25hp and a rated voltage from 100V to 120V AC. It is designed with heatsink for normal environments and fan-cooled enclosure. Transient overtorque function prevents stoppages by unjamming the machine with extra torque, when needed, this reduces downtime and maintenance costs. It features underload and overload detection, this contribute to protect your installation. The Altivar 12 drive integrates as standard the Modbus communication protocol, which can be accessed via the RJ45 connector located on the underside of the drive. It is designed for simple industry and commercial machines and appliances, such as conveyors, pumps, extractors, access barriers and treadmills. SoMove software compatibility enables saving and transfering of configurations to spare drive, reducing maintenance downtime. It features an optimized application of power and torque for ventilation and pumping applications, this allows up to 30% energy savings.
Attributes
| Acceleration And Deceleration Ramps | S# #U# #linear from 0 to 999.9 s |
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Analogue Input Number | 1.0000 |
| Analogue Output Number | 1.0000 |
| Assembly Style | on base plate |
| Asynchronous Motor Control Profile | quadratic voltage/frequency ratio# #voltage/frequency ratio (V/f)# #sensorless flux vector control |
| Built In Fan | without |
| Communication Port Protocol | Modbus |
| Component Name | ATV12 |
| Discrete Input Number | 4.0 |
| Discrete Output Number | 2.0000 |
| Emc Filter | without EMC filter |
| Insulation | electrical between power and control |
| Marking | CE |
| Motor Slip Compensation | adjustable# #preset in factory |
| Noise Level | 0 dB |
| Nominal Switching Frequency | 4 kHz |
| Operating Position | vertical ± 10 degree |
| Product Certifications | UL# #GOST# #C-Tick# #NOM# #CSA |
| Product Destination | asynchronous motors |
| Product Or Component Type | variable speed drive |
| Product Specific Application | simple machine |
| Prospective Line Isc | 1 kA |
| Quantity Per Set | set of 1 |
| Range Of Product | Altivar 12 |
| Specific Application | commercial equipment |
| Speed Drive Output Frequency | 0.5-400 Hz |
Specifications
| SKU | CS4810632 |
|---|---|
| MPN | ATV12H018F1 |







