Square D 8501KFR12V20
SKU: CS4809656MPN: 8501KFR12V20
H8096 Flange Relay 120VAC 8 Pins 12A @ 240V AC
Unit
1 Unit Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
H8096 Flange Mount Relay Coil Volts 120V AC AC Contact Rating - Relay 12A @ 240V DC Contact Rating - Relay 12A @ 28V Number of Pins - Relay 8 Contact Form - Relay DPDT Mounting - Relay Side Flange Power Consumption - Relay 2.5 VA Contact Material Silver Cadmium Oxide Status Indicator No Electrical Connection 0.187 in Push On Terminal