Schneider Electric VS-2313-506-9-53
SKU: CS4808863MPN: VS-2313-506-9-53UPC/EAN: 711426013924
VB: 1-½ in, 3W Mix, Ball, NPT, BR, 13.4 cv, No Steam, 40 PSI, Act (MS41-6083): Elec, Prop, 0-10 VDC, NSR, 24 VAC, Plen, 70 in-lb, Rotary, N2

$503.07
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 1-½ in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 13.4 cv
- Control Media: Glycol 25-50% and Water
- Close-Off Pressure: 40PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Proportional
- Control Signal Range: 0 to 10 VDC
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 70 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: Mx4x-6xxx
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2313-500-9-53
- Actuator: MS41-6083
- Actuator Range: SmartX Actuator
Product Alert: Not for use with steam
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | rotary |
| Actuator Rotation | 95 ° |
| Ambient Air Temperature For Operation | -31.6-54.4 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Analogue Input Range | 0…10 V DC |
| Body Material | forged brass |
| Control Type | automatic reset |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Ip Degree Of Protection | IP11 |
| Material | polymer: housing |
| Motor Type | AC synchronous servo motor |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 2 |
| Operating Fluid Temperature | -7-121 °C |
| Power Consumption In Va | 3.3 VA AC |
| Product Destination | dampers globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54044_XXX |
| Torque Value | 88.51 lbf.in |
Specifications
| SKU | CS4808863 |
|---|---|
| MPN | VS-2313-506-9-53 |
| UPC/EAN | 711426013924 |
