Schneider Electric VF-2313-506-9-62
SKU: CS4808096MPN: VF-2313-506-9-62UPC/EAN: 711426017618
VB: 2 in, 3W Mix, Ball, NPT, BR, 38.2 cv, No Steam, 50 PSI, Act (MF41-6083): Elec, Float, NSR, 24 VAC, Plen, 70 in-lb, Rotary, N2

$541.17
UnitAvailable on backorder
Product Details
Valve Assembly:
- Body Size: 2 in
- Configuration: 3-Way Mixing
- Type: Ball
- Connection: NPT
- Material Trim: Brass
- Flow Coefficient: 38.2 cv
- Control Media: Glycol 25-50% and Water
- Close-Off Pressure: 50PSI
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: Floating
- Loss of Power Type: Non-Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 3 ft Plenum
- Torque: 70 in-lb
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 2
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: SmartX Actuator
- Product Series: Mx4x-6xxx
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
Assembly Components:
- Valve Body: VB-2313-500-9-62
- Actuator: MF41-6083
- Actuator Range: SmartX Actuator
Product Alert: Not for use with steam
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | rotary |
| Actuator Rotation | 95 ° |
| Ambient Air Temperature For Operation | -31.6-54.4 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | forged brass |
| Control Type | automatic reset |
| Duty Cycle | 1.0000 |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Ip Degree Of Protection | IP11 |
| Material | polymer: housing PTFE (polytetrafluoroethylene): seal |
| Motor Type | AC synchronous servo motor |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 2 |
| Operating Fluid Temperature | -7-121 °C |
| Power Consumption In Va | 2.3 VA AC |
| Product Destination | dampers globe valve |
| Product Or Component Type | valve-actuator assembly |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Seat Leakage | Port A: Class IV (0.01 %) |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54044_XXX |
| Torque Value | 70 lbf.in |
Specifications
| SKU | CS4808096 |
|---|---|
| MPN | VF-2313-506-9-62 |
| UPC/EAN | 711426017618 |
