Schneider Electric VAUS-6200-E50-L-20
SKU: CS4807385MPN: VAUS-6200-E50-L-20
VB: 14 in, 2W, BFV, FLG, Under, FE, 10538 cv, 50 PSI, Act (BRY-S70-120-0501-H): Elec, 2Pos, NSR, 120 VAC, TB, 600 in-lb, SPDT, HTR
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Valve Assembly:
  • Body Size: 14 in
  • Configuration: 2-Way
  • Type: Butterfly
  • Connection: Flanged
  • Body Style: Lug
  • Disc Shape: Undercut
  • Material Disc: Ductile Iron - Nylon 11 Coated
  • Flow Coefficient: 10538 cv
  • Close-Off Pressure: 50 PSI
  • Actuator Type: Electric
  • Control Signal: 2-Position (On/Off)
  • Loss of Power Type: Non-Spring Return
  • Loss of Power Position: Fail in place
  • Power Input Voltage: 120 VAC
  • Leads and Connections: Terminal Block
  • Torque: 600 in-lb
  • Mechanical Movement: Rotary
  • Auxiliary Switch: 2 SPDT
  • Additional Features: Heater
  • Protection Rating: NEMA 4
Assembly Components:
  • Valve Body: VBU-6200-0-L-20
  • Valve Linkage: Included with assembly
  • Actuator: BRY-S70-120-0501-H
Product Alert: Not for use with steam.
Attributes
Us Rated Supply Voltage 120 V AC
Actuator rotary
Ambient Air Temperature For Operation -40-65.5 °C
Body Material polyester coated cast iron
Control Type automatic reset
Ip Degree Of Protection IP56
Operating Fluid Temperature -40-121 °C