Schneider Electric VAUS-630C-E50-L-20
SKU: CS4807403MPN: VAUS-630C-E50-L-20
VB: 14 in, 3W Mix/Div, BFV, FLG, Under, FE, 10538 cv, 50 PSI, Act (BRY-S70-120-0501-H): Elec, 2Pos, NSR, 120 VAC, TB, 600 in-lb, SPDT, HTR
Valve Assembly:
  • Body Size: 14 in
  • Configuration: 3-Way Mixing/Diverting
  • Flow Coefficient: 10538 cv
  • Close-Off Pressure: 50 PSI
  • Power Input Voltage: 120 VAC
  • Leads and Connections: Terminal Block
  • Torque: 600 in-lb
Assembly Components:
  • Valve Body: VBU-6301-0-L-20
  • Valve Linkage: Included with assembly
  • Actuator: BRY-S70-120-0501-H
Actuator rotary
Ambient Air Temperature For Operation -40-65.5 °C
Ip Degree Of Protection IP56
Operating Fluid Temperature -40-121 °C