Schneider Electric TH907-DM-W
SKU: CS4807040MPN: TH907-DM-W
SpaceLogic TH907 Series thermostat, touchscreen, 7-day programmable, Modbus, auxiliary input, white

Contact us for pricing and availability
Product Details
The TH907 Series thermostats are optimized for office building, hotel and residential terminal HVAC control. The TH907 Series is ideal for PTAC, Heat Pump and Gas/Oil Furnace applications. The device includes an optimumblack glass display with capacitive buttons on a white base.
Attributes
| Device Application | air-conditioning# #low voltage heat pump# #furnace |
| Device Short Name | TH907 |
| Display Type | backlit LCD screen |
| Display Type 1 | backlit LCD screen |
| Information Displayed | ambient room temperature 0 to 50 °C# #time# #day# #temperature alarm# #current program# #twelve-hour time |
| Ip Degree Of Protection | IP30 |
| Ip Degree Of Protection 1 | IP30 |
| Ip Degree Of Protection 2 | IP30 |
| Market Segment | small buildings# #hotel# #healthcare# #residential |
| Max Power Consumption In W | 0.5 W |
| Network Frequency | 50 Hz# #60 Hz |
| Product Name | SpaceLogic TH900 |
| Product Or Component Type | thermostat |
| Product Specific Application | 2-pipe system# #4-pipe system# #3-stage heating# #2-stage cooling |
| Range | SpaceLogic |
| Temperature Setting Range | 5-35 °C |
| Temperature Setting Range 1 | 5-35 °C |
Specifications
| SKU | CS4807040 |
|---|---|
| MPN | TH907-DM-W |




