Schneider Electric AH13T020
SKU: CS4805960MPN: AH13T020UPC/EAN: 711426603736
Act (AH13T020): Elec, 2Pos, SR, 277 VAC, App, Rotary, N1, Erie PopTop





$83.71
Unit2 in stock
Product Details
Actuator: (AH13T020):
- Actuator Type: Electric
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 277 VAC
- Leads and Connections: Appliance
- Mechanical Movement: Rotary
- Protection Rating: NEMA 1
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Erie PopTop
- Product Series: AH
- Actuator Use: Zone Valves
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 277 V AC |
| Actuator | rotary |
| Ambient Air Temperature For Operation | 0-93.3 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-71 °C |
| Control Type | automatic reset |
| Ip Degree Of Protection | IP10 |
| Motor Type | AC synchronous servo motor |
| Power Consumption In Va | 7.5 VA AC |
| Product Destination | zone valves |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54013_XXX |
Specifications
| SKU | CS4805960 |
|---|---|
| MPN | AH13T020 |
| UPC/EAN | 711426603736 |


