APC AR4038A
SKU: CS4805224MPN: AR4038AUPC/EAN: 731304300281
APC NetShelter CX, 38U, Soundproof Server Rack Enclosure, 100V to 120V, Grey and Oak, 1950H x 750W x 1130D mm

Contact us for pricing and availability
Documents
Product Details
NetShelter CX: 38U 750mm Wide x 1950mm Deep Enclosure
Specialized enclosures with integrated cooling, noise dampening, and power distribution for server and network applications in office environments.
Includes: Casters, Key(s), Leveling feet, Rack Power Distribution Unit (PDU), Side Panels, Unpacking sheet
Attributes
| Additional Specification | enclosures for offices & workspaces |
| Allow Top Mount | No |
| Baying Included | no |
| Colour | grey# #oak |
| Colour 1 | grey# #oak |
| Door Type | plain |
| Input Power | 101 W |
| Input Voltage | 100 V 120 V |
| Input Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Max Current Draw | 15 A |
| Mounting Mode | not rack-mountable |
| Mounting Preference | no preference |
| Nb Of Power Socket Outlets | 11 NEMA 5-15R |
| Network Frequency | 50/60 Hz |
| Number Of Rack Unit | 38U |
| Output Voltage | 100 V 120 V |
| Output Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Permanent Permissible Load | 1716 lb(US) static |
| Plug Standard | NEMA 5-15P |
| Product Certifications | TAA compliance |
| Protection Type | circuit breaker |
| Provided Equipment | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Provided Equipment 1 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Provided Equipment 2 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Standards | EIA-310D |
| Apcadditional Specification | enclosures for offices & workspaces |
| Apcallow Top Mount | No |
| Apcbaying Included | no |
| Apccolour | grey# #oak |
| Apccolour 1 | grey# #oak |
| Apcdoor Type | plain |
| Apcinput Power | 101 W |
| Apcinput Voltage | 100 V 120 V |
| Apcinput Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Apcmax Current Draw | 15 A |
| Apcmounting Mode | not rack-mountable |
| Apcmounting Preference | no preference |
| Apcnb Of Power Socket Outlets | 11 NEMA 5-15R |
| Apcnetwork Frequency | 50/60 Hz |
| Apcnumber Of Rack Unit | 38U |
| Apcoutput Voltage | 100 V 120 V |
| Apcoutput Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Apcpermanent Permissible Load | 1716 lb(US) static |
| Apcplug Standard | NEMA 5-15P |
| Apcproduct Certifications | TAA compliance |
| Apcprotection Type | circuit breaker |
| Apcprovided Equipment | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Apcprovided Equipment 1 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Apcprovided Equipment 2 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Apcstandards | EIA-310D |
| Sena Additional Specification | enclosures for offices & workspaces |
| Sena Allow Top Mount | No |
| Sena Baying Included | no |
| Sena Colour | grey# #oak |
| Sena Colour 1 | grey# #oak |
| Sena Door Type | plain |
| Sena Input Power | 101 W |
| Sena Input Voltage | 100 V 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Sena Max Current Draw | 15 A |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Nb Of Power Socket Outlets | 11 NEMA 5-15R |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz |
| Sena Number Of Rack Unit | 38U |
| Sena Output Voltage | 100 V 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Sena Permanent Permissible Load | 1716 lb(US) static |
| Sena Plug Standard | NEMA 5-15P |
| Sena Product Certifications | TAA compliance |
| Sena Protection Type | circuit breaker |
| Sena Provided Equipment | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Sena Provided Equipment 1 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Sena Provided Equipment 2 | casters key(s) leveling feet rack power distribution unit (PDU) side panels unpacking sheet |
| Sena Standards | EIA-310D |
Specifications
| SKU | CS4805224 |
|---|---|
| MPN | AR4038A |
| UPC/EAN | 731304300281 |










