APC AR4000MV
APC NetShelter CX, Mini, Soundproof Server Rack Enclosure, 100V to 240V, Grey and Oak, 744H x 688W x 952D mm

Documents
Product Details
NetShelter CX Mini soundproofed Server Room in a Box Enclosure
Netshelter CX Mini is specifically designed to house a complete small-office IT installation comprised of one or two servers, network hardware and peripheral devices. It combines extreme noise reduction and moderate thermal capacity with exceptional reliability and an all-inclusive, plug-and-play specification. Designed to accept tower form factor servers, the CX Mini can also be converted to accept rack form factor servers using a 12U rack mount conversion kit (AR4000MV12U). The resulting EIA rack is 600 mm/23.6 in. deep.
Includes: Brush strip, Door, Key(s), Lockable door, Office-type Casters, Power strip with (3) IEC receptacles, Qty 1 - IEC to NEMA 5-15P power cord, Qty 1 - IEC-C13 - Shuko input power cord, Qty 2 - Fans, Qty 3 - IEC-C14 - NEMA 5-15R equipment adapter cords, Removeable lockable rear panel, Soundproofing, Unpacking sheet
Attributes
| Sena Additional Specification | enclosures for offices & workspaces |
| Sena Allow Top Mount | No |
| Sena Baying Included | no |
| Sena Colour | grey# #oak |
| Sena Colour 1 | grey# #oak |
| Sena Door Type | plain |
| Sena Input Power | 10 W |
| Sena Input Voltage | 100 V 120 V 200 V 208 V 230 V 240 V |
| Sena Input Voltage 1 | 100 V 120 V 200 V 208 V 230 V 240 V |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz |
| Sena Number Of Cables | 8.0000 |
| Sena Number Of Rack Unit | 0U |
| Sena Permanent Permissible Load | 700 lb(US) static |
| Sena Plug Standard | IEC 60320 C14 NEMA 5-15P |
| Sena Product Certifications | TAA compliance |
| Sena Provided Equipment | 1 x IEC to NEMA 5-15P power cord 1 x IEC-C13 - Shuko input power cord 2 x fans 3 x IEC-C14 - NEMA 5-15R equipment adapter cords brush strips door key(s) lockable door office-type casters power strip with (3) IEC receptacles removeable lockable rear panel soundproofing unpacking sheet |
| Sena Provided Equipment 1 | 1 x IEC to NEMA 5-15P power cord 1 x IEC-C13 - Shuko input power cord 2 x fans 3 x IEC-C14 - NEMA 5-15R equipment adapter cords brush strips door key(s) lockable door office-type casters power strip with (3) IEC receptacles removeable lockable rear panel soundproofing unpacking sheet |
| Sena Provided Equipment 2 | 1 x IEC to NEMA 5-15P power cord 1 x IEC-C13 - Shuko input power cord 2 x fans 3 x IEC-C14 - NEMA 5-15R equipment adapter cords brush strips door key(s) lockable door office-type casters power strip with (3) IEC receptacles removeable lockable rear panel soundproofing unpacking sheet |
Specifications
| SKU | CS4805221 |
|---|---|
| MPN | AR4000MV |
| UPC/EAN | 731304294139 |









