Eaton C25DNF330C
SKU: CS4754963MPN: C25DNF330CAlternate Part #: E1C25DNF330CUPC/EAN: 782116311361
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 30A, 208-240 Vac at 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- or 3P, 15-50A, two- and 3P, Contactor, 3P, Global ratings, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 30A |
| Auxiliary Contacts | Quick connect (side-by-side) |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 277 Vac, 60 Hz |
| Connection | Quick |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 30 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Options | Global listed |
| Resistive Load | 40 A |
| Series | D1 |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4754963 |
|---|---|
| MPN | C25DNF330C |
| Alternate Part # | E1C25DNF330C |
| UPC/EAN | 782116311361 |


