Turck NI10-M18E-SI6-H1143/S968
SKU: CS4209297MPN: NI10-M18E-SI6-H1143/S968Alternate Part #: 1535512UPC/EAN: 4047101230857
1535512 - FERRITE, BARREL, ANALOG, CON.

$156.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
With Analog Output
- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- 3-wire, 10…30 VDC
- Analog output
- 0…10 mA
- M12 × 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Current Output | 0…10 mA |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Measuring Range | 0.5…8 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
Specifications
| SKU | CS4209297 |
|---|---|
| MPN | NI10-M18E-SI6-H1143/S968 |
| Alternate Part # | 1535512 |
| UPC/EAN | 4047101230857 |




