Turck NI8-M18E-LIU-H1141
SKU: CS1763478MPN: NI8-M18E-LIU-H1141Alternate Part #: 1536302UPC/EAN: 4047101072747
1536302 - FERRITE, BARREL, ANALOG, CON.

$448.65
Unit1 in stock
Product Details
Inductive Sensor
With Analog Output
- Threaded barrel, M18 x 1
- Chrome-plated brass
- 4‐wire, 15…30 VDC
- Analog output
- 0…10 V and 0…20 mA
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M18 x 1 |
| Current Output | 0…20 mA |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270802 -/- Indcutive distance sensor |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, CuZn, Chrome-plated |
| Measuring Range | 1…5 mm |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 15…30 VDC |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage Output | 0…10 V |
Specifications
| SKU | CS1763478 |
|---|---|
| MPN | NI8-M18E-LIU-H1141 |
| Alternate Part # | 1536302 |
| UPC/EAN | 4047101072747 |







