Square D LC1D1156F7
SKU: CS4175793MPN: LC1D1156F7
IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 115A, 75HP at 480VAC, 3 phase, 3 pole, 3 NO, 110VAC 50/60Hz coil, open style
Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys D contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys D contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 115A inductive 3 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactors have both Horsepower and Kw motor rating for international acceptance. Contactor is rated for 30HP at 200 to 208VAC, 40HP at 240VAC, 75HP at 480VAC and 100HP at 600VAC three phase. Contactor is supplied with a 110 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Ring-lug screw terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 6.22 inches tall, 4.72 inches wide and 5.35 inches deep. It weighs 5.51 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards. Contactor also meets the requirements of RoHS/REACh making it a Green Premium product.