Square D LC1D115R7
SKU: CS4811602MPN: LC1D115R7
IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 115A, 75HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 440VAC 50/60Hz coil, open
Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys D contactors have been designed for perfect integration into control systems. They can be used to create motor starters for almost any type of application. TeSys D contactors are available in 13 contactor ratings for inductive motor applications up to 150 full-load amps and resistive loads up to 200 amps. This 115A inductive 3 pole IEC contactor can be mounted on DIN rail or mounted directly to a panel. Contactors have both Horsepower and Kw motor rating for international acceptance. Contactor is rated for 30HP at 200 to 208VAC, 40HP at 240VAC, 75HP at 480VAC and 100HP at 600VAC three phase. When used with a 480VAC up to 250A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 100kA. When used with a 600VAC up to 250A circuit breaker, this contactor can have a SCCR up to 50kA. When used with 600VAC Class J or CC fuses up to 250A, this contactor can have a SCCR up to 100kA. Contactor is supplied with a 440 VAC 50/60 Hz coil. Contactor has one normally open and one normally closed auxiliary contact built-in as standard. The NC contact is mirror certified. Screw clamp terminals are used for load and auxiliary connections. An extensive line of accessories makes it easy to meet the requirements of most applications. The contactor is 6.22 inches tall, 4.72 inches wide and 5.35 inches deep. It weighs 5.51 lbs. Contactor is certified to UL, CSA, IEC, CCC, EAC and Marine standards. Contactor also meets the requirements of RoHS/REACh making it a Green Premium product.