Dwyer 2813-WP
SKU: CS4123775MPN: 2813-WPAlternate Part #: 124363-00
2813-WP I/P TRANSDCR 3-15 PSIG
$1,221.45
UnitAvailable on backorder
Product Details
Current to pressure transducer, 4-20 mA input, 3-15 psig (0.2-1.0 bar) output.
Attributes
| Accuracy | Series 2800: ±0.1% of span. |
| Air Consumption | Series 2700: 0.03 scfm (.01 l/s) at midrange typical; Series 2800: 0.025 scfm (.01 l/s) at midrange typical. |
| Air Supply | Min: 5 psig (0.3 bar) above max output; Max: 100 psig (6.9 bar). |
| Commodity Code | RPDA |
| Compliance | CE, CSA, FM. |
| Electrical Connection | ½” female NPT. |
| Enclosure | Chromate-treated aluminum with epoxy paint. |
| Enclosure Rating | NEMA 4X (IP66) and intrinsically safe. |
| Hysteresis | Series 2700: <0.5% of span; Series 2800: ±0.1% of span. |
| Input Signal | 4-20 mA. |
| Linearity | Series 2700: <±0.5% of span. |
| Output | 3 to 15 psig (0.2 to 1.0 bar), 6 to 30 psig (0.4 to 2.1 bar). |
| Output Capacity | 4.5 scfm (2.1 l/s) at 25 psig (1.7 bar) supply; 12.0 scfm (5.7 l/s) at 100 psig (6.9 bar) supply. |
| Power Requirement | Loop powered. |
| Pressure Connection | ¼” female NPT. |
| Pressure Connections | ¼” female NPT. |
| Repeatability | Series 2700: <0.5% of span; Series 2800: ±0.1% of span. |
| Series 2700 Csa Intrinsically Safe Ratings | Class I, division 2, groups C and D; Class II, groups E, F and G; Class III. |
| Series 2700 Fm Intrinsically Safe Ratings | Class I, II, III, division 1, groups C, D, E, F and G; Class I, division 2, groups A, B, C and D; Class II and III, division 2, groups F and G. |
| Series 2800 Csa Intrinsically Safe Ratings | Class I, division 2, groups A, B, C and D; Class II, division 2, groups F and G; Class III. |
| Series 2800 Fm Intrinsically Safe Ratings | Class I, II, and III, division 1, groups C, D, E, F, and G; Class I, zone 0, group IIB; Class I, II, and III, division 2, groups A, B, C, D, F, and G. |
| Service | Oil free, clean dry air filtered to 40 microns. |
| Supply Pressure Sensitivity | Series 2700: <0.1% of span per 1.0 psig (0.1 bar). |
Specifications
| SKU | CS4123775 |
|---|---|
| MPN | 2813-WP |
| Alternate Part # | 124363-00 |


