Dwyer VBS-2
SKU: CS4121946MPN: VBS-2Alternate Part #: 124908-01
VBS-2 VIB SWTCH 0-50 RMS
$644.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Vibration switch, 0-50 mm/s Vrms range
Attributes
| Accuracy | < ±3%. |
| Agency Approval | CE. |
| Analog Output Range | 10 to 1000 Hz. |
| Commodity Code | R6HA |
| Connection | M12 connector. |
| Connections | M12 connector. |
| Electrical Rating | 18 to 32 VDC. |
| Enclosure Rating | NEMA 6 (IP67). |
| Housing Material | PBT, PC, FPM, and 316 SS. |
| Measuring Range | 0 to 50 mm/s. |
| Mounting Orientation | All. |
| Nonlinearity | < ±0.25% of span. |
| Output Signal | 4 to 20 mA. |
| Repeatability | < 0.5%. |
| Switch Output Range | VBS-1: 0 to 25 mm/s Vrms; VBS-2: 0 to 50 mm/s Vrms. |
| Switch Time Delay | 1 to 60 seconds. |
| Switch Type | PNP normally open (500 mA max). |
| Temperature Limit | -22 to 221°F (-30 to 105°C). |
Specifications
| SKU | CS4121946 |
|---|---|
| MPN | VBS-2 |
| Alternate Part # | 124908-01 |






