Dwyer SCL1290
SKU: CS4120659MPN: SCL1290
SCL1290 ALARM T/C LOW VOLT

$565.58
UnitAvailable on backorder
Product Details
Thermocouple input limit/alarm switch module, low voltage supply.
Attributes
| Ambient Temperature Range | Operating: 32 to 131°F (0 to 55°C). Storage: -40 to 176°F (-40 to 80°C). |
| Commodity Code | 0821 |
| Deadband | Adjustable 0.25% to 100% of span. |
| Dimensions | 2.95” H x 0.89” W x 3.89” D (75 x 22.5 x 98.5 mm). |
| Drift | ±0.02%/°C typical ±0.05%/°C maximum. |
| Excitation Current | (SC1490) Cu10Ω = 5 mA; Plt 100Ω, Ni 100Ω, Ni 120Ω = 500µA; Plt 500Ω, NiFe 1000Ω = 100 µA; Plt 1000Ω = 50 µA. |
| Indicators | One dual color LED per set point. Red = relay on, green = relay off. |
| Input | See Table on Catalog page. |
| Input Impedance | SC1090: Voltage input = 1 MΩ, current input = 10Ω; SC1290: 3 MΩ. |
| Isolation | 1500 V rms between outputs, input, and power. |
| Latch Circuit Reset | Automatic at power up. Manual with reset switch on front of module. |
| Lead Compensation Error | (SC1490) Ë_x009c_ 0.02%/Ω. |
| Open Lead Protection | (SC1490) upscale only. |
| Power Supply | SC models: 85 to 265 VDC/VAC, 50 to 400 Hz;SCL models: 12 to 24 VDC/VAC, 50 to 400 Hz. |
| Relay Output | Form C, SPDT, one per set point, 5A @ 250 VAC, resistive. |
| Sensor Burnout Protection | Selectable. |
| Set Point | Adjustable 0 to 100% of span. |
| Set Points | Adjustable 0 to 100% of span. |
| Wiring Terminals | Screw driven compression type. |
Specifications
| SKU | CS4120659 |
|---|---|
| MPN | SCL1290 |