Dwyer SC4380
SKU: CS4120685MPN: SC4380
SC4380
$448.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Signal converter/isolator, selectable inputs: 0-5, 0-10, 0-20, 0-50, 0-100, 1-5, 4-20, 10-15 mA; 0-100, 0-200, 0-500 mV; 0-1, 0-5, 0-10, 1-5, 2-10 V; selectable outputs: 0-1, 0-5, 0-20, 1-5, 4-20 mA;, 0-1, 0-5, 0-10, 1-5, 2-10 V.
Attributes
| Case Size | 0.866” W (22.5 mm) x 2.950” H (75.0 mm) 3 3.880” D (98.5 mm). |
| Commodity Code | 0810 |
| Drift | ±0.02%/°C typical, ±0.05%/°C maximum. |
| Input Characteristics | SC4380: Voltage: 1 MΩ impedance, Current: 10 Ω; SC4151: RTD search current < 500 µA; SC4130: 3 MΩ impedance. |
| Isolation | 1500 VAC RMS. |
| Linearity | 0.1% of full scale. |
| Mounting | Mounts on industry standard 35 mm DIN Rail (DIN EN50022-35). |
| Output Loads | Current: 600 Ω maximum Voltage: 500 Ω minimum (20 mA maximum). |
| Power Supply | SC: 85 to 265 VDC/VAC 50 to 400 Hz; SCL: 12 to 24 VDC/VAC 50 to 400 Hz. |
Specifications
| SKU | CS4120685 |
|---|---|
| MPN | SC4380 |