Dwyer LCT316-100
SKU: CS4118957MPN: LCT316-100Alternate Part #: 124670-00
LCT316-100 LC DIGITAL TIMER
$71.43
UnitAvailable on backorder
Product Details
Low cost digital timer, 115 VAC supply voltage.
Attributes
| Commodity Code | R0GB |
| Compliance | CE, cURus. |
| Control Output Rating | Relay, SPST, 16A at 250 VAC resistive. |
| Input | Digital input for start and reset. |
| Inputs | Digital input for start and reset. |
| Operating Temperature Range | 32 to 158°F (0 to 70°C). |
| Power Consumption | 4VA. |
| Status Light | LED shows time and operation. |
| Supply Voltage | 115 VAC, 230 VAC, 12 VAC/DC, 24 VAC/DC depending on the model. |
Specifications
| SKU | CS4118957 |
|---|---|
| MPN | LCT316-100 |
| Alternate Part # | 124670-00 |





