Dwyer APM-100
SKU: CS4115907MPN: APM-100Alternate Part #: 124799-00
APM-100 ANALOG PROCESS METER

$870.54
UnitAvailable on backorder
Product Details
Analog panel meter, 85-265 VAC, no relays, no transmitter.
Attributes
| Accuracy | ±0.03% of calibrated span ±1 count, square root & programmable exponent accuracy range: 10-100% of calibrated span. |
| Commodity Code | R2UB |
| Compliance | CE, RoHS, cUL, UL. |
| Decimal Points | Five positions, user selectable. |
| Display | Dual-line 6-digit display, 0.60 in and 0.46 in. |
| Electrical Connection | Removable screw terminal blocks accept 12 to 22 AWG wire, RJ45 for external relays, digital I/O, and serial communication adapters. |
| Electrical Connections | Removable screw terminal blocks accept 12 to 22 AWG wire, RJ45 for external relays, digital I/O, and serial communication adapters. |
| Enclosure Rating | NEMA 4X, IP65 front. |
| Input | 0 to 20 mA, 4 to 20 mA, 0 to 5V, or ±10V inputs; A 85-265 VAC or 12/24 VDC. |
| Input Impedance | 50 to 100 Ω. |
| Output Signal | 4 to 20 mA. |
| Power Consumption | 85 to 265 VAC models: 200 mA @ 24 VDC; 12 to 24 VDC models: 100 mA @ 24 VDC; Second supply with output 2 models: 40 mA @ 24 VDC. |
| Power Requirement | 85 to 265 VAC 50/60 Hz, 90 to 265 VDC, 20 W max or 12 to 24 VDC ±10%, 15 W max. |
| Programming Software | Free, USB based. Resident on meter, nothing to download. |
| Switch Rating | 2 or 4 SPDT (Form C) internal and/or 4 SPST (Form A) external; rated 3A @ 30 VDC and 125/250 VAC resistive load; 1/14 HP @ 125/250 VAC for inductive loads. |
| Time Delay | 0 to 999.9 sec, on & off relay time delays; programmable and independent for each relay. |
Specifications
| SKU | CS4115907 |
|---|---|
| MPN | APM-100 |
| Alternate Part # | 124799-00 |

